نویسنده و محقق : اشکان ارشادی از کرمانشاه 

بسمه الله 

باسم خدای منان و عزوجل 

شروعی جدید کنیم و سعی کنیم به زبانی روان و ساده بنویسم.

خوب! از تعارف کم کنیم و بر مبلغ اندازیم.

اوزان عروضی راهمه کس سخت و دشوار پندارند و غافل از آنکه سهل ترین همین اوزان عروضیست ولی بر طرف شعر نو ، آنهم نه شعر نو به معنای رعایت هجایی و نوعی وزن که نیما در شعرهایش رعایت می کرد بل که به طرف شعر سپید کشانده گشته اند و این شعر سپید جز بی وزنی چیزی در پی ندارد. خوب ما نمی گوییم شعر سپید ساختار شکن است که اگر بخواهیم هجوم افراد را که نمی توانند بر اوزان فارغ آیند و از خود سبک می سازند و در عین سبک موهوم خود وزن نیز ارایه می دهندرا نیز باید بحساب آوریم دیگر هیچ! 

بسیاری تلاش کرده اند تا این صعوبت و سختی اوزان عروضی بشکنند و مِن الفرض المثال : دکتری خانلری تَ تَن را پیشنهاد کرده و در آذربایجان شوروی برای وزن مفاعیلن قلم دیل . را پیشنهاد کرده اند. اما ساده ترین راه همان آموختن بر خود عروض است و این روش ها بمانند آب شوری می ماند که فرد را تشنه تر کرده ولی هرگز فرد را به آب و رفع تشنگی نمی رساند . پس یکبار این مهم را خودم در دست می گیرم و اوزان عروض را به ساده ترین نحو ممکنه یاد می دهم. 

مقدماتی لازم است ولی هیچ حول نکنید و عجولانه برخورد نکنید. من با اطمینان کامل به شما نوید آن می دهم که عربی و اوزانش دقیقترین و کاملترین زبان جهان است و خوشبختانه فارسی خویشاوندی زیادی با آن دارد و توجه کنید که این خویشاوندی در دوره های اخیر خیلی کاسته شده و تها می توانم بگویم متاسفانه!

فراریان از اوزان عروضی حتی آن را سختتر از فیزیک هسته ای  می دانند بیاد دارم از تمام کشور با تعجب می پرسند که آقا این اوزان خیلی خیلی سخت را شما چگونه یاد گرفته اید؟ و گاهی سوال می امد آقا شما خودت عربی؟ 

خوب در اولین گام 

اطمینان حاصل کنید که می توانید براحتی بیاموزید و بخود مطمئن شوید و سپس همراهی کنید. همچنین از عربی فرار نکنید ( اکنون من کنارتان هستم و هرجا چون معنا می کنم پس چه مشکل؟؟؟)

عروض علمییست گسترده و شما به عنوان شاعر ( که البته شاعری قریحه و ذوق و استعداد می خواهد ) نیازی به یادگیری دایره کامل عروض ندارید مگر آنکه بخواهید از عریضیون قهار شوید و از عالمان عروضی دان! پس توجه مبذول کنید که برای چه می آموزید: 1. برای مهارت در بحری و سرایییدن در آن بحر  2. مهارت در کل بعنوان آنکه یکی از عروضیون شوید. 

تکلیف خود روشن کنید. 

اگر از اولی هستید پس نیمه راه خداحافظی در پی داریم.

ولی اگر از دسته دوم هستید پس حالا حالاها با هم هستیم و کلی با هم هستیم.

پس باید دو بخش ارایه دهیم تا آنکه جویای دانش به اندازه خود بوده ، دیگر برود دنبال راهش!

قبل کل شئ ، یعنی قبل از شروع و هر چیزی بد نیست نکاتی را ذکر کنم! ( اصطلاحات مکتوبی که اکثرهم عربیست را نیز در مجموعه ای دیگر ارائه میدهم فقط بدون اظهار نظر در مورد شخص بنده! یعنی اینکه ، یک لحظه اجازه دهید این قسمت را با داستانی حقیقی این مطلب را باز کنم تا بفهمید چه می گویم!

هر کتابی یا جزوه ای برای قشر خودش بکار می آید و مسلم است که برای کسی که هیچ علاقه و دانسته ای در مثلا علم شیمی ندارد هیچگاه به نوشته های سخت و پرمعادلات موازنه ای و غیره و ذلک شیمی نمی رود ولی برای آنکس که شیمی آموخته به کوچکترین صفحه در نت گرفته تا کتب شیمی علاقه نشان می دهد و در کل اینکه: اگر شما از رشته ای فراری هستید! مسلم آنکه کسی دیگر مجذوب همان رشته هست!

سالها پیش، یکی از دوستان ( البته دوست چه عرض کنم!) به پیشم آمد و گفت: اشکان! ( تا گفت: اشکان زدم در میان حرفش که: حرمت نشکن عزیز ، مگر فامیلی ندارم؟ اسم کوچک برای صدا کردن آشنایان است نه اینکه و گفت: باشه. ) 

گفت: لهجه ی ی با من تمرین کن. 

بر روی ادامه مطلب بزنید 

ashkhani اوزان ,عروض ,آنکه ,شیمی ,کرده ,عروضی ,اوزان عروضی ,ساده ترین ,پیشنهاد کرده منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

باربری ترکیه |فروش سیستم تهویه مطبوع شرکت معماری اُرچین قطره آهن باعث پوسيدگي دندان ميشود ؟ اقدام پژوهی سوناچت ، سونا چت شعر و ترانه 20 تته پته | لازمه ی دانسـتن vabasteh